Glastonbury Festival Announce Full Dance Village Line-up

April 29, 2010 by  

Following the announcement of Glastonbury Festival’s East and West Dance stages, the full Dance Village line-up has now been announced.

For the first time this year, on Thursday the new WOW! stage, which has a giant pineapple DJ booth, flamingo sculptures and kitsch tropicalia stage, will showcase a programme of disco, future-garage, house and dubstep.

Also new in 2010 is Cubehenge, an outdoor stage where the audience are surrounded by a construction of cubes. At night the cubes will be lit from within, shifting and changing colour iridescently. DJs who will play the stage include; Will Saul, Norman Jay, Zero 7 and Ashley Beedle

The full line-up is below:

EAST DANCE

FRIDAY
Fatboy Slim
Chase and Status (Live)
Zane Lowe
Plan B (Live)
Rob da Bank
Example (Live)
Roger Sanchez
O. Children
Bunny Come (Live)

SATURDAY
N-Dubz (Live)
Chipmunk (Live)
Kelis (Live)
MistaJam
Tinie Tempah (Live)
Giggs (Live)
Chiddybang (Live)
McLean (Live)
Bashy (Live)
Donaeo (Live)
Roll Deep (Live)
TBA

SUNDAY
Above & Beyond
Crystal Castles (Live)
Filthy Dukes (DJ Set)
Professor Green (Live)
Yasmin
Naive New Beaters (Live)
Crystal Fighters (Live)
We Have Band (Live)
Primary 1

WEST DANCE

FRIDAY
Boys Noize
Simian Mobile Disco
Delphic (Live)
Fake Blood
Rusko
Chromeo (Live)
Aeroplane
Boy 8-Bit
Hannah Holland

SATURDAY
Dubfire
Nick Warren
Mix Hell (Live)
Sander Kleinenberg
Banco de Gaia (Live)
Riva Starr
Neville Staple (Live)
Dub Pistols (Live)
Parker
Foreign Beggars (Live)

SUNDAY
Magnetic Man (Live)
Jackbeats
Stanton Warriors (Live)
Adam F
Blasted Mechanism (Live)
Toddla T
Alex Metric (Live)
South Central
Jaguar Skills
A1 Bassline
Killaflaw (Live)
Virus Syndicate (Live)

WOW!

THURSDAY
Jaymo & Andy George (Live)
Hot Natured
Joy Orbison
Wax Tailor (Live)
Jamie xx
Boy George (Live)
Beardyman (Live)

FRIDAY
Futureboogie
Matt Tolfrey & Geddes
Jamie Jones
Crazy P (Live)
Horsemeat Disco
Nneka (Live)
Back to Basics
Adam Shelton & Subb-An
PBR Streetgang
El Diablos Social Club
Christophe

SATURDAY
Craig Charles Presents the Fantasy Funk Band
Craze
High Contrast
Redlight & MC Dread
L-VIS 1990
Breakage
Central Spillz (Live)
Hot D’Jour (Live)
Emalkay
Jakwob
Shortstuff
The Heatwave
Dub Boy ft Redskin

SUNDAY
The Ratpack
Snap! (Live)
Tayo
Four Tet (Live)
Hyperdub with Kode9, Ikonika, Terror Danjah & Dark Star
Hudson Mohawke (Live)
DaM FunK (Live)
Roska
Untold
Wedge
Funkineven
Falling Up

CUBEHENGE

FRIDAY
The Orb (Live)
Zero 7 DJ Set
Will Saul
Spooky
Iain Taylor (rEJEKTS)
Pete Gooding
Mamy Rock
The Magnet

SATURDAY
Kissy Sell Out
A Skillz
Bimbo Jones
Pathaan
Paul Lyman
Baobinga
Adam Regan

SUNDAY
Norman Jay Good Times ‘Carnival King’
Ashley Beedle
Craig Charles Funk & Soul DJ Set
Kormac
The Bee Keepers
Ray Mighty
RSD (Live)
Flora
2 Kings

PUSSY PARLURE

THURSDAY
Annie Nightingale’s Opening Party (Celebrating 40 years at Radio 1)
Dave Seaman
Far Too Loud
Nero
Elite Force
DC Breaks
A1 Bassline
Drumsound & Bassline Smith (Live)
Professor Green (Live)
Doorly
Lewah

FRIDAY
DJ Zorro
Jose Luis & Dancers
Julian, Mr M & Miguel Salsa Magic (Dance animation & audience participation)
Robin Del Castillo & his Latin Band (Live)
La bomba – Latin Explosion:
Eclectic Ballroom
Andreya Triana (Live)
Bourbon Warfare
Incredibly Strange Film Band (Live)
Take It 2 The Bridge
Secret Cinema Band (Live)
Feeling Gloomy
Sound Of Rum (Live)
Lovely Morning with Randy & Earls Old Record Club

SATURDAY
Swaparama (Live)
Jalapeno Sound System
Rock Idol (Live Karaoke)
Smoove & Turrell (Live)
Dr Rubberfunk
Taylor McFerrin (Live)
Western Soul
Reverend Sound System (Live)
TBA
Randy & Earls Old Record Club

SUNDAY
Movits and dancers
Kormac with Full Swing Band (Live)
Twilight Players (Live)
The Correspondents (Live)
Dynamo Rhythm Aces (Live)
Movits and Dancers (Live)
Nick Love
Fat 45′s (Live)
Lord Fine Ear and Performers
TBA
Broken Hearts
Top Shelf Jazz (Live)
Trio Manouche (Live)
TBA
Randy & Earls Old Record Club


Comments